Užitečné informace

VIETNAM A PENÍZE

Do Vietnamu doporučujeme cestovat s eury nebo americkými dolary, které je vhodné směnit za vietnamské dongy (VND). Směnárny jsou ve Vietnamu většinou pouze na letištích, běžně ve městě Vám měnu vymění ve zlatnictvích, recepcích hotelů a ve velkých bankách. K usnadnění výpočtů cen v donzích vždy odeberte 3 nuly, 1 000 VND je v přepočtu cca 1 CZK.

KREDITNÍ KARTY a VÝBĚRY Z BANKOMATU

V lepších restauracích a kamenných obchodech je většinou možné platit kartou. Jestliže nejde o nákup v supermarketu nebo platbu za jídlo v restauraci, můžete se setkat s přirážkou 1,5 - 3 %. Co se týče výběrů z bankomatu, je to snadné. Bankomaty jsou ve větších městech téměř všude a bez problémů přijímají i zahraniční karty. Je třeba se však připravit na nízké limity výběru a na poplatky za výběr vietnamské i české bance.

CENY VE VIETNAMU

Tím, že je Vietnam nepříliš objevenou destinací, je velmi cenově dostupný. Nejlepší a nejlevnější stravování je v pouličních stáncích s místními, které Vás v průměru vyjde na zhruba 35 CZK. Za večeři o třech chodech pro dva lidi zaplatíte cca 300 CZK. Vyhlášenou banh mi bagetu si dáte za 12 CZK, kvalitní a nešizené ovocné džusy Vás vyjdou na 20 CZK. Za oblíbené domácí pivo Bia Hoi zaplatíte 5 CZK, koktejly jsou k dostání za 35 CZK, dalatské víno za 50 CZK. Za taxi zaplatíte zhruba 12 CZK/km. V každém případě je důležité smlouvání. Nesmlouvá se například v restauracích nebo obchodech, kde jsou ceny jasně dané a viditelné. Ve stáních se suvenýry a na trzích však smlouvat můžete. Mnohdy jsou totiž ceny až dvakrát vyšší.

SPROPITNÉ

Ve Vietnamu se spropitné nedává. To se týká zejména hospod, restaurací, barů, obchodů i trhů. Standardně se pár drobných nechává v cestovním ruchu. V tomto případě je vhodné nechat spropitné řidičům nebo průvodcům za kvalitní služby.

TELEFONOVÁNÍ, ROAMING A INTERNET

S roamingem není ve Vietnamu problém. Jen je třeba brát v potaz, že příchozí i odchozí hovory jsou poměrně drahé. Vhodné je koupit si ve Vietnamu místní simkartu (Viettel, MobiFone neboVinaphone). Vyjde Vás na cca 150 CZK a koupíte ji prakticky na každém rohu. Mezinárodní předvolba Vietnamu je +84.

V turistických oblastech můžete využívat internetové kavárny. Cena za 1 hodinu je zhruba 3 CZK. Rovněž zde nabízí kopírovací služby a tiskárny. Velká většina hotelů, restaurací a kaváren má k dispozici WiFi zdarma.

OČKOVÁNÍ A BEZPEČNOST VE VIETNAMU

Očkování do Vietnamu není povinné. Doporučené je pouze očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu a tetanu. Ve Vietnamu se ani nesetkáte s exotickými nemocemi jako je horečka dengue, malárie nebo japonská encefalitida. Co je ve Vietnamu důležité dodržovat, jsou základní hygienická pravidla a pravidla stravování. Zejména je nutné pít pouze balenou vodu a stravovat se v podnicích s větším počtem návštěvníků. Jinak je vietnamské jídlo velmi vyhlášené a podává se vždy čerstvé a kvalitně připravené.

JAK SE SBALIT DO VIETNAMU

Balení věcí do Vietnamu není žádná věda. Nejdůležitější je si uvědomit, kdy a do jaké části Vietnamu letíte, kde budete pobývat a jaké jsou cíle Vaší cesty. Dle toho se mění charakter zabalených věcí. Pevnější obuv, oblečení do chladnějšího počasí a pláštěnka. To jsou věci, které by Vám neměly chybět při cestě do hor. Všude jinde využijete pohodlné oblečení, které je vzdušné, a nebudete se v něm zbytečně potit. Vietnam je horký a vlhký, na to je třeba při balení myslet. Na nohy se hodí nejlépe pevnější sandály, na pláž pak žabky. Ideální je cestování jak s kufrem, tak s batohem. Řidiči jsou vstřícní a vždy Vám se zavazadly pomohou.

DOPORUČENÝ SEZNAM VĚCÍ:

  • pohodlné oblečení a boty dle charakteru dovolené,
  • příruční batoh,
  • krém na opalování,
  • pokrývku hlavy,
  • sluneční brýle s UV filtrem,
  • repelent,
  • dezinfekční gel (ne vždy si budete moci umýt před jídlem ruce),
  • pláštěnka nebo deštník,
  • ručníky nejsou třeba, ve většině případů jsou k dispozici na hotelích.

Pokud doma něco zapomenete nebo se změní charakter počasí, nemusíte zoufat. Ve Vietnamu je obecně velmi levno, což se týká také oblečení. "Značkové" oblečení a boty zde pořídíte na každém rohu prakticky za pár korun.