Zajímavosti Vietnam

VÍTE, ŽE...

...daň z dovozu aut je až 200 %? Právě proto je velká čast aut taxi, autobusy nebo lepší značky, které patří těm movitějším.

... si Vietnamci při placení nechávají vrátit peníze do posledního haléře? Ve Vietnamu se setkáte také s neoficiálním platidlem - žvýkačkami nebo bonbóny. Sladkosti jsou náhradou za bankovky nižší než 500 VND.

...pokud pozvete někoho na večeři, očekává se od Vás, že vše zaplatíte?

...paštika a bageta jsou ve Vietnamu výsledkem francouzské nadvlády. Narazíte na ně téměř na každém roku. Francouzi zanechali ve Vietnamu také sýr, ale kvůli nedostatku mléka se jedná spíše o výjimečný produkt.

...seznamujete-li se Vietnamci, očekávejte otázky ohledně věku, národnosti i rodinného stavu. Jste-li svobodní, jsou Vám často nabídnuti vietnamští příbuzní jako znak důvěry.

...pro Vietnamce platí přísný zákaz hazardu? Návštěvníci kasin, které vlastní stát, jsou tak vždycky pouze turisté.

...ve vietnamských restauracích můžete dostat teplý nebo ledový čaj zcela zdarma?

...někteří Vietnamci považují bílou kůži za ideální, zatímco opálenou za podřadnou? Proto můžete často vidět Vietnamce v dlouhém oblečení i ve velkém horku.

...kývání hlavou nemusí zdaleka znamenat souhlas? Vietnamci mají v oblibě kývat jen tak, mnohdy Vás ani nevnímají.

...Vietnamci milují dát si "šlofíka" po obědě? A to platí dokonce jak v práci, tak ve škole. Díky tomu jsou silnice od 12 do 13 hodin téměř prádzné.

...nyní je na vietnamských silnicích asi 39 milionů kusů motorek? Vláda měla v plánu do r. 2020 povolit pouze 36 mil ks, nicméně bohužel plán nevyšel a vláda si neví rady.

...se zátoka Halong řadí mezi "Nových 7 divů přírody"?

...zhruba 40 % Vietnamců nosí příjmení Nguyen? Toto příjemení je velmi časté i u nas.

...jsou mandarinky ve Vietnamu původním druhem ovoce? Země se tak řadí mezi jednu z mála.

...vietnamský jazyk má 6 odlišných tónů? Díky změně výšky se mění i významy slov! Vietnamština navíc nemá žádný příbuzný jazyk. Ve Vietnamu se díky kolonizaci Francouzů píše latinkou.

...stále populární, společensky příjímané a považované za zcela normální jsou ve Vietnamu tradiční svatby? Parnery svým dětem ale vybírají rodiče...

...vietnamská kuchyně používá zhruba 70 druhů bylin? Bylinky jsou Vietnamci užívány velmi často, bez nich není žádné jídlo dokonalé.

...ve Vietnamu se odmítají dary? Je to ale pouze ze slušnosti, po delším přemlouvání můžete dar přijmout.

...velmi často uvidíte Vietnamce v tureckém sedu nebo podivném pokleku? A to dokonce i na židli!

...ve Vietnamu je velmi rozšířená pověrčivost? Důležité události je standardní plánovat s věštcem, který nejprve kontroluje lunární kalendář.

...jsou prý Vietnamci potomky víly Au Co a draka Lac Long Quana? Dle pověsti se jim z vajíček vylíhlo 100 dětí. Polovina odešla s matkou do hor a druhá polovina s otcem do moře.

...je vodní loutkové divadlo v Hanoji jediné svého druhu? Posaďte se dále od pódia, ať nejste po hře promáčení.

...ve Vietnamu je každý milionářem? Tisíc českých korun je totiž zhruba jeden milion vietnamských dongů.

...je ve Vietnamu začátek a konec vyučování oznamován bubnováním?

...Vietnamci vědí, že Československo už neexistuje. Stále nás ale nazývají Tiep (označení pro ČSR) a dokonce je Tiep poměrně častým mužským jménem.